Dunărea pierde la Chirnogi

Fotbal / Liga a 3-a, seria a 2-a

Victoria Chirnogi –  Dunărea Călărași 3 – 2

Dunărea a luat bătaie de la „rivala„ Victoria Chirnogi!

Călărășenii sunt înghețați de două etape. Dunărea nu mai reușește să-și revină. În ce-a de-a III-a rundă din retur, echipa lui Virgil Bogatu s-a făcut de râs la Chirnogi în fața unei formații de la țară dar cu jucători ambițioși. În partida jucată sâmbătă 23 martie, fotbaliștii Dunării au reușit să marcheze de două ori în poarta chirnogenilor dar gazdele au câștigat meciul marcând de trei ori în poarta lui Popa. Prima reușită a venit în minutul 17 atunci când Ungureanu l-a învins pe portarul călărășean din penalty.

Panait avea să facă 2 – 0 pentru Chirnogi în minutul 29 însă Dunărea s-a trezit la două minute de la reluare și a redus din diferență prin Kanda. La pauză, rezultatul a fost unul umilitor pentru o echipă fanion ca Dunărea. Bidirean a făcut 3 – 1 cu două minute înainte ca jucătorii celor două formații să intre la vestiare.

În partea secundă, echipa călărășeană a încercat să revină dar golul marcat de Lupașcu în 59 n-a fost de ajuns. Partida s-a încheiat cu victoria gazdelor iar după acest meci Dunărea se duce pe 7 în clasament la -3. Urmează două etape de „vacanță„ pentru călărășeni. O „binemeritată„ pauză de revenire pentru elevii lui Bogatu. Echipa sa are multe probleme care pot fi rezolvate în această pauză. Victoria Chirnogi a demonstrat că ambiția și devotamentul îți pot aduce victorii. Atât Dunărea cât și Chirnogi sunt două echipe care ne reprezintă în fotbalul din Liga a 3-a, însă pretențiile sunt mult mai mari când vorbim de echipa fanion a județului, Dunărea. De această dată, am putea spune că echipa din Chirnogi este formația momentului.

Etapa a 17-a, 29 martie:

Dunărea Călărasi            –          Eolica Baia (nu se dispută)

Clasament / Seria a 2-a:

1          Viitorul Axintele            15        13        1         1          44- 5                          40

2          Gloria Buzău                     14        11        1         2          32- 8                          34

3          Metaloglobus                  14        10        1         3          35- 15                        31

4          CSM Rm. Sărat                15        7          3         5          24- 20                        24

5          Rapid II                             15        7          1         7          33- 27                        22

6          Victoria Chirnogi           15        5          7         3          30- 29                        22

7          Dunărea Călăraşi            15        6          3         6          29- 23                        21

8          Rapid Feteşti                   14        6          2         6          19- 25                        20

9          Juventus Buc.                15        4          6         5          18- 17                        18

10        Urban Titu                     15        3          6         6          22- 17                        15

11        CSM Focşani                  15        4          2         9          12- 33                        14

12        Eolica Baia                      15        3          1         11        18- 41                        8

13        Sportul II                        15        0          0         15        10- 66                        0