Evoluţia principalelor fenomene demografice, iulie 2014, la nivelul judeţului Călăraşi

Evoluţia principalelor fenomene demografice, iulie 2014, la nivelul judeţului Călăraşi       Natalitatea, mortalitatea şi sporul natural

Luna iulie 2014, comparativ cu luna precedentă, a fost caracterizată de creşterea   numărului născuţilor-vii, a numărului deceselor generale şi al deceselor sub 1 an .

În luna iulie 2014 s-au născut 303 copii, cu 82 mai mulţi decât în luna precedentă iar numărul persoanelor care au decedat în luna iulie 2014 a fost de 346 cu 24 decedaţi mai mulţi decât  în luna anterioară.  Ca urmare a faptului că numărul nascuţilor-vii a fost mai mic decât cel al deceselor, s-a înregistrat un spor natural negativ  de (-43) persoane în luna iulie 2014.

Numarul deceselor copiilor în vârstă de sub 1 an în luna iulie 2014 a fost de 4, mai mare cu 1 faţă de cel înregistrat în luna precedentă.Comparativ  cu  luna  iulie  2013, în luna iulie 2014, a crescut  numărul născuţilor-vii cu  18 şi a scăzut numărul deceselor generale cu 19, în timp ce decesele sub 1 an s-au menţinut la acelaşi nivel .

 

Nupţialitate şi divorţialitate

În luna iulie 2014, la oficiile de stare civilă s-au înregistrat 153 căsătorii, mai multe cu 30 căsătorii comparativ cu luna precedentă. Prin hotărâri judecătoreşti definitive s-au pronunţat 35 divorţuri, cu 12 mai multe faţă de luna anterioară.

Căsătoriile în luna iulie 2014 au crescut  cu 14 faţă de aceeaşi lună din anul precedent. Prin hotărâri judecătoreşti definitive s-a pronunţat cu 25 divorţuri mai multe în luna iulie 2014 comparativ cu luna iulie  2013.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *