Programul României din grupa principală a Campionatului Mondial din Japonia

România s-a calificat în grupele principale la Campionatului Mondial de handbal feminin din Japonia, după un meci de infarct cu Ungaria. Tricolorele au câștigat meciul decisiv cu Ungaria, scor 28-27 (10-16).

România a început prost jocul și a fost condusă cu 5-0, iar la pauză maghiarele au intrat cu un avantaj de 6 goluri. În partea secundă, româncele au jucat excelent. Golurile lui Seraficeanu, paradele Denisei Dedu și reușitele Neagu de la 7 metri au dus la o revenire incredibilă. România a egalat în ultimul minut, iar Cristina Neagu a înscris golul victoriei în ultima secundă când a transformat o lovitură de la 7 metri.

Adversarele României din grupa principală vor fi Rusia (8 decembrie), Japonia (10 decembrie) și Suedia (11 decembrie).

________________________________________

România merge cu zero puncte în grupele principale ale Mondialului din Japonia, dar are trei meciuri la dispoziţie pentru a obţine calificarea în semfinalele competiţiei. România va juca încă trei meciuri la Mondialul din Japonia: cu Suedia, cu Rusia şi cu Japonia, din grupa D. Prima adversară va fi Rusia, care s-a stabilit în urma meciului cu Suedia.