Plecări anunțate de la Dunărea Călărași. FC Hermannstadt – Dunărea Călărași, scor 2-1/ Flash sportiv

FC Hermannstadt s-a impus în partida cu Dunărea Călărași, scor 2-1, și va disputa barajul pentru rămânerea în prima ligă cu U Cluj. Dunărea a pierdut după ce a condus cu 1-0. Filip a marcat un eurogol în minutul 77. Sibienii au revenit pe final. Tsoumou a egalat în minutul 85, iar Lendric a înscris golul victoriei în minutul 90+6.  Partida a început cu o întârziere de 30 de minute din cauza ploii abundente care a inundat suprafaţa de joc.

În minutul 90, după decizia lui Dan Alexa de a-l înlocui pe Daniel Benzar, sibienii au considerat că fotbalistul de 21 de ani trage de timp în timp ce părăsea terenul, iar Sergiu Popovici l-a împins pe mijlocaşul ofensiv. Aflat la pământ, jucătorul călărăşenilor a fost târât în afara terenului de Ştefan Blănaru, moment în care fotbaliştii celor două echipe şi-au împărţit pumni şi picioare. Când spiritele s-au liniştit, Ovidiu Haţegan l-a eliminat pe Ştefan Blănaru şi l-a trimis în tribune pe Dan Alexa pentru proteste. Sergiu Popovici şi Steliano Filip au primit câte un cartonaş galben.

„Pe lângă acel gol am avut trei situații clare, singuri cu portarul, imediat după. Felicit Hermannstadt. Mă bucur pentru ei. Au un meci de baraj într-o săptămână, le țin pumnii. Asta e. Am avut trei fundași centrali ca să asigurăm zona centrală. Au jucat doar cu minge lungă. Pe final au existat niște nesincronizări. E un meci pe care l-am controlat. Nu am pierdut din cauza vremii. E al cincilea joc pe care îl pierdem cu gol în prelungiri”, a declarat Dan Alexa la TV Digi Sport.

Alexandru Bourceanu și Steliano Filip au anunțat deja că vor părăsi echipa de pe malul Dunării.

Simona Halep după finala Ligii Campionilor
Simona Halep a postat, după finala Ligii Campionilor, un mesaj pe Instagram Stories prin care s-a declarat bucuroasă de victoria obţinută de Liverpool şi de tehnicianul Jurgen Klopp. Fostul lider WTA a postat o fotografie cu Jurgen Klopp, cu hashtag-urile “felicitări”, “atât de fericită pentru această echipă” şi “un antrenor minunat”.

Medalii pentru România la Europenele de canotaj
Echipajele României de dublu rame au câştigat, ieri, medaliile de argint la masculin şi la feminin, la Campionatele Europene de canotaj de la Lucerna. Echipajul masculin Ma-rius Cozmiuc/ Ciprian Tudosă a urcat pe a doua treaptă a podiumului. Medalia de aur i-a revenit unui echipaj croat, iar pe trei s-au clasat sportivi din Spania. La dublu rame feminin, Adriana Ai-lincăi şi Maria Tivodariu au obţinut argintul. Pe primul loc s-a clasat Spania, iar pe trei Italia. La dublu vâsle masculin, Ioan Prundeanu şi Marian-Florian Enache au câştigat medalia de bronz. Prima poziţie a fost ocupată de Polonia, iar pe doi a terminat Elveţia.

Scandal la Ronald Garros
Serena Williams a declanşat un scandal la Roland Garros. La finalul meciului cu Sofia Kenin, pierdut de jucătoarea americană cu scorul de 6-2, 7-5, aceasta urma să susţină o conferinţă de presă în aceeaşi sală cu Dominic Thiem. În momentul în care Serena a sosit pentru a susţine conferinţa, austriacul a fost anunţat şi a fost invitat de către organizatori să părăsească sala deoarece americanca nu are starea necesară să aştepte. „Nu mai sunt doar un junior! N-am înţeles, sincer. Adică, ce dracu? Cred că e o glumă. Trebuie să plec din sală pentru că ea (n.r. – Serena Williams) îşi face apariţia? Atunci plec, nu mai stau”, a reacţionat Thiem.