Flash sportiv

Duckadam lasă fotbalul pentru politică
Helmuth Duckadam va ocupa un post de consilier pe probleme de dezvoltare a sportului, mutarea fiind anunţată de preşedintele interimar al Senatului, Robert Cazanciuc. Nu este prima aventură în politică a lui Helmuth Duckadam. În 2008, a candidat pe listele PNG, partidul lui Gigi Becali, iar şase ani mai târziu l-a susţinut pe Victor Ponta, candidat PSD la alegerile prezidenţiale câştigate de Klaus Iohannis.

Cavani şi Meunier nu vor juca pentru PSG în Liga Campionilor
Atacantul uruguayan Edinson Cavani şi fundaşul belgian Thomas Meunier nu vor mai evolua pentru PSG, după ce au refuzat prelungirea cu două luni a contractelor lor, care expiră la 30 iunie. Deşi campionatul francez a fost oprit definitiv din cauza pandemiei de coronavirus, PSG mai trebuie să joace în Liga Campionilor, în luna august. Cavani, 33 de ani, este cel mai bun marcator din istoria grupării franceze, cu 200 de goluri înscrise, în 301 de meciuri jucate.

Stanciu, pasă de gol pentru Sparta
Sparta Praga a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-1 (2-0), echipa Banik Ostrava, în prima etapă a play-off-ului campionatului ceh de fotbal.Zima ‘14, Boril ‘43 şi Musa ‘90+2, respectiv Buchta ‘90 au marcat golurile.La golul de 0-2, mijlocaşul Nicolae Stanciu a pasat din prima, lung şi înalt, de la vreo 35 de metri, iar Boril a urmărit balonul şi a înscris cu capul.Înternaţionalul român a evoluat până în minutul 86, când a fost înlocuit cu Takacs.În 25 de meciuri jucate în acest sezon, Stanciu are patru goluri şi şapte pase decisive.