Flash sportiv

Chipciu s-a accidentat din nou
Fotbalistul lui Anderlecht Bruxelles, Alexandru Chipciu, s-a accidentat din nou, după ce a ratat startul sezonului tot din cauza problemelor medicale. Jucătorul revenit în această vară la Anderlecht Bruxelles după împrumutul la Sparta Praga a ratat perioada de pregătire din vară din cauza unei accidentări la muşchii ischio jambieri. Din această cauză, Alexandru Chipciu nu a putut fi folosit în niciun meci oficial de antrenorul Vincent Kompany. Acum, publicaţia Het Laatste Nieuws a anunţat că Alexandru Chipciu s-a accidentat din nou ţi va lipsi o perioadă de la antrenamentele conduce de Vincent Kompany.

Haţegan, prestaţie bună în Borussia Dortmund – Barcelona
Ovidiu Haţegan a avut o prestaţie bună în meciul Borussia Dortmund – Barcelona 0-0, partidă care s-a disputat în prima etapă din Grupa F a Ligii Campionilor. Românul a arbitrat al 21-lea meci din carieră în grupele UEFA Champions League. Cel mai important moment al meciuluia avut loc în minutul 55, când Haţegan a acordat o lovitură de la 11 metri nemţilor. Marco Reus a executat lovitura de la 11 metri, însă Marc-Andre ter Stegen a respins şutul fotbalistului de 30 de ani. La reluare, camerele TV au arătat că portarul Barcelonei nu avea niciun picior pe linia porţii. Ovidiu Haţegan a oferit cinci cartonaşe galbene în timpul meciului, fiind acoperit de regulament de fiecare dată.

Copil, eliminat în primul tur, la Metz
Marius Copil, locul 93 ATP, a fost învins, ieri, cu scorul de 6-3, 6-4, de francezul Gilles Simon, locul 37 ATP şi cap de serie numărul 7, în primul tur al turneului de 250 de puncte de la Metz. Simon s-a impus după un meci de 77 de minute. După participarea în proba de simplu, Copil va primi un premiu de 5.285 de euro.