Flash sportiv

Denisa Dedu şi Perianu vor juca finala Cupei EHF

Handbalistele Denisa Dedu şi Gabriela Perianu, ambele componente ale naţionalei, vor juca finala Cupei EHF, cu Siofok KC, echipa cu care s-au calificat în ultimul act, după ce au eliminat, duminică, formaţia daneză Viborg în semifinale.În manşa tur, Siofok s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 29-24, iar duminică, în deplasare, a pierdut, cu 25-27, însă scorul general îi este favorabil, 54-51, şi se califică în ultimul act al Cupei EHF.Perianu a marcat un gol în manşa retur. Adversa din finală pentru Siofok este tot o echipă daneză, Team Esbjerg.

Denisa Golgotă, locul 5 în finala de la bârnă
Gimnasta Denisa Golgotă s-a clasat, ieri, pe locul 5 în finală la bârnă, la Campionatul European, de la Szczecin (Polonia). Denisa Golgotă a fost notată cu 12.166, cu care s-a clasat pe locul 5 în finală. Medalia de aur a revenit sportivei Alice Kinsella (13.566), urmată pe podium de Melanie De Jesus Dos Santos (Franţa, 13.466) şi Lorette Charpy (Franţa, 12.900). La Campionatul European din 10-14 aprilie, găzduit de Szczecin (Polonia), participă 166 gimnaşti şi 109 gimnaste, din 38, respectiv 36 de naţiuni continentale.

Hercog a triumfat la Lugano!

Jucătoarea slovenă Polona Hercog, locul 89 WTA, a câştigat, ieri, turneul de la Lugano, cu premii de 250.000 de dolari.Hercog a învins-o în finală pe poloneza Iga Swiatek, numărul 115 mondial, scor 6-3, 3-6, 6-3. Pentru Polona Hercog, este primul trofeu după şapte ani. Ea a obţinut anterior titlul la Bastad, în 2011 şi 2012.