Dunărea Călăraşi – Concordia Chiajna 2-0. Ilfovenii au retrogradat

2-0 pentru echipa lui Dan Alexa, care a urcat pe loc de baraj, peste Hermannstadt. Dunărea Călărași a câștigat partida de pe teren propriu cu Concordia Chiajna obținând 3 puncte importante în lupta pentru evitarea retrogradării.

Dacă în prima repriză jucătorii Dunării au preferat mai mult să se apere și să nu consume resursele, în repriza a doua, portarul Rîmniceanu s-a lovit brutal de Sîrghi, iar ambii jucători au rămas întinși pe gazon. Fundașul Dunării s-a ales cu nasul spart. Cei doi jucători au fost transportați cu ambulanța și nu au mai continuat meciul. Sîrghi urmează să fie dus la București pentru continuarea procedurilor medicale. (Conform afirmațiilor lui Dan Alexa).

Au marcat pentru Dunărea: Srgian Luchin (76), cu capul, in urma unui corner, dupa ce fusese introdus pe gazon in min. 61. Algerianul Najib Ammari a marcat al doilea gol al gazdelor, pe contraatac (90+4).

• Arbitru: Marcel Bîrsan / Asistenți: Radu Ghinguleac și Bogdan Gheorghe

In penultima etapa din Play Out, Dunarea va juca la Calarasi cu Gaz Metan Mediaş, iar FC Hermannstadt va evolua in deplasare cu FC Voluntari, iar in ultima etapa va avea loc partida FC Hermannstadt – Dunarea Calarasi.